who else really gets this

There’s a new £2 Poundland Meal Deal – with 4 items! We’ve taken a look to see if a packed lunch still works out to be cheaper.

poundland meal deal

Poundland has launched its own budget meal deal to rival major supermarkets and is even giving Boots a run for their money.

A Boots sandwich meal deal will set you back £3.39, but you can pick one up at Poundland for just £2!

What can you get in the Poundland meal deal?

Unlike other meals deals, you’re getting four items for just £2!

You get to pick from a choice of a sandwich, crisps, chocolate bar, and a drink.

Yes, this isn’t going to be the healthiest lunch in the world – but it is cheap!

Sandwiches

  • BLT
  • Cheese and onion
  • Chicken and bacon
  • Chicken salad
  • Egg mayo
  • Ham and cheese
  • Tuna and sweetcorn
  • Egg and bacon
  • Chicken and stuffing

Crisps

  • Quavers (20g)
  • Real cheese and onion (35g)
  • Real salt and malt vinegar (35g)
  • Real sea salt (35g)

Chocolate bars

  • Bounty single (57g)
  • Mars single (51g)
  • Snickers single (48g)
  • Topic single (47g)
  • Twix single (50g)

Drinks

  • 7Up Free (330ml)
  • Barr Bubblegum (330ml)
  • Barr Cream Soda (330ml)
  • Barr Pineapple (330ml)
  • Irn Bru (330ml)
  • Old Jamacia Ginger Beer (330ml)
  • P/Land still water (500ml)
  • Pepsi Diet (250ml)
  • Pepsi Max (250ml)
  • Pepsi Max Cherry (250ml)
  • R Whites Lemonade (330ml)
  • Tango Cherry (330ml)
  • Tango Orange (330ml)
  • Tango Strawberry (330ml)
  • Tango Tropical (330ml)
  • Vimto Original (330ml)

How much does it cost to make your own packed lunch?

packed lunch

One money saving tip you’ll always hear is that you keep more money in the bank if you take a packed lunch to work (or school).

When you compare the costs to a cafe lunch or even a Boots meal deal, you can see the logic.

However, does making your own packed lunch still work out cheaper versus Poundland?

* Prices are based on a generic, mid price range supermarket.

Let’s start with a sandwich:

A loaf of bread costs 55p. You’ll get around 20-24 slices of bread (so we’ll say 10 sandwiches). You’ll use half of that for lunch so 28p for one person for a whole week.

For the filling, I’ll mix things up, and you can switch between tuna, sweetcorn and lettuce, as well as ham and tomato:

  • Tuna & Sweetcorn (premade 410g pot) – £1.95
  • Bag of Shredded Iceberg Lettuce 40p
  • Thin Cooked Ham Slices – £1
  • Cherry Tomatoes – 75p

For the snacks/drinks (even keeping the branding):

Walkers Quavers 12 packs – £3 (too many for one week, works out at 25p a pack, so £1.25 for a week. The rest can be saved for next week, or as snacks)

7UP 8 Cans – £2.50 (31p per can, so £1.56 for the week)

Mars Bar Chocolate 4 Pack x2 – £2 (25p each, so £1.25 for the week)

Just to be healthy:

Apples 6pk – £1.20

Total cost of packed lunch

So there are different amounts to look at. The first is how much it will cost you to walk out of the shop.

Remember though, some of the food can be kept for the week; bread as toast for breakfast, crisps/drinks for snacks or save to make next week’s lunches even cheaper.

The total cost for all the food is £13.35.

However, the cost for what you’ll use for 5 days of lunches is £9.64

The homemade packed lunch works out cheaper per day than the Poundland meal deal at just £1.93.

You get the same things, apart from the homemade also comes with fruit. But, you do lose your time having to make the packed lunch the morning or night before work. But, again, you lose time having to go to Poundland to get the food too.

Whatever the pros and cons, making your own packed lunch does work out cheaper.

It’d be cheaper still if you branded down 🙂

And even cheaper if you made your own soups and used up leftovers.

Any surprises?

How much do other supermarkets charge?

Tesco will offer you a sandwich, sub, pastry or salad, plus and snack and drink for £3.

Their snack does include fruit.

Greggs lunchtime meal will cost you £3-£3.15, depending on what you get.

The Boots meal deal is more expensive from £3.39, but you can get a lot for your money (if you choose the pricier items in the deal).

Remember, you’ll also get loyalty points with these retailers.

On the lower end of the pricing, the B&M meal deal is £1.75, but you only get a sandwich, crisps and a drink. You don’t get as much choice in the sandwich as you do with Poundland, but then it’s cheaper.

Is the deal any good?

On the face of it, the £2 Poundland meal deal sounds like a steal!

It is really a “bargain” when you compare it to the other supermarkets.

However, you’re paying less for less.

The drinks offered at Poundland are smaller than the other places, so you need to take that into account.

Also, you need to consider that Poundland sells the sandwiches at £1 anyway. You can also get drinks, crisps and chocolate in a 3 for £1 deal. If you bought them separately, it would still work out to the same price. So, it was a deal in the first place, and they’re now putting a new “meal deal” label on it.

At the end of the day, if you’re hungry, have two quid on you and are in a hurry, then it’s a deal.

But let’s not forget to spend 3 minutes making your own lunch, and saving more money 🙂 

The post New Bargain £2 Poundland Meal Deal appeared first on Skint Dad.

There's a new £2 Poundland Meal Deal – with 4 items! We've taken a look to see if a packed lunch still works out to be cheaper.

poundland meal deal

Poundland has launched its own budget meal deal to rival major supermarkets and is even giving Boots a run for their money.

A Boots sandwich meal deal will set you back £3.39, but you can pick one up at Poundland for just £2!

What can you get in the Poundland meal deal?

Unlike other meals deals, you're getting four items for just £2!

You get to pick from a choice of a sandwich, crisps, chocolate bar, and a drink.

Yes, this isn't going to be the healthiest lunch in the world – but it is cheap!

Sandwiches

  • BLT
  • Cheese and onion
  • Chicken and bacon
  • Chicken salad
  • Egg mayo
  • Ham and cheese
  • Tuna and sweetcorn
  • Egg and bacon
  • Chicken and stuffing

Crisps

  • Quavers (20g)
  • Real cheese and onion (35g)
  • Real salt and malt vinegar (35g)
  • Real sea salt (35g)

Chocolate bars

  • Bounty single (57g)
  • Mars single (51g)
  • Snickers single (48g)
  • Topic single (47g)
  • Twix single (50g)

Drinks

  • 7Up Free (330ml)
  • Barr Bubblegum (330ml)
  • Barr Cream Soda (330ml)
  • Barr Pineapple (330ml)
  • Irn Bru (330ml)
  • Old Jamacia Ginger Beer (330ml)
  • P/Land still water (500ml)
  • Pepsi Diet (250ml)
  • Pepsi Max (250ml)
  • Pepsi Max Cherry (250ml)
  • R Whites Lemonade (330ml)
  • Tango Cherry (330ml)
  • Tango Orange (330ml)
  • Tango Strawberry (330ml)
  • Tango Tropical (330ml)
  • Vimto Original (330ml)

How much does it cost to make your own packed lunch?

packed lunch

One money saving tip you'll always hear is that you keep more money in the bank if you take a packed lunch to work (or school).

When you compare the costs to a cafe lunch or even a Boots meal deal, you can see the logic.

However, does making your own packed lunch still work out cheaper versus Poundland?

* Prices are based on a generic, mid price range supermarket.

Let's start with a sandwich:

A loaf of bread costs 55p. You'll get around 20-24 slices of bread (so we'll say 10 sandwiches). You'll use half of that for lunch so 28p for one person for a whole week.

For the filling, I'll mix things up, and you can switch between tuna, sweetcorn and lettuce, as well as ham and tomato:

  • Tuna & Sweetcorn (premade 410g pot) – £1.95
  • Bag of Shredded Iceberg Lettuce 40p
  • Thin Cooked Ham Slices – £1
  • Cherry Tomatoes – 75p

For the snacks/drinks (even keeping the branding):

Walkers Quavers 12 packs – £3 (too many for one week, works out at 25p a pack, so £1.25 for a week. The rest can be saved for next week, or as snacks)

7UP 8 Cans – £2.50 (31p per can, so £1.56 for the week)

Mars Bar Chocolate 4 Pack x2 – £2 (25p each, so £1.25 for the week)

Just to be healthy:

Apples 6pk – £1.20

Total cost of packed lunch

So there are different amounts to look at. The first is how much it will cost you to walk out of the shop.

Remember though, some of the food can be kept for the week; bread as toast for breakfast, crisps/drinks for snacks or save to make next week's lunches even cheaper.

The total cost for all the food is £13.35.

However, the cost for what you'll use for 5 days of lunches is £9.64

The homemade packed lunch works out cheaper per day than the Poundland meal deal at just £1.93.

You get the same things, apart from the homemade also comes with fruit. But, you do lose your time having to make the packed lunch the morning or night before work. But, again, you lose time having to go to Poundland to get the food too.

Whatever the pros and cons, making your own packed lunch does work out cheaper.

It'd be cheaper still if you branded down 🙂

And even cheaper if you made your own soups and used up leftovers.

Any surprises?

How much do other supermarkets charge?

Tesco will offer you a sandwich, sub, pastry or salad, plus and snack and drink for £3.

Their snack does include fruit.

Greggs lunchtime meal will cost you £3-£3.15, depending on what you get.

The Boots meal deal is more expensive from £3.39, but you can get a lot for your money (if you choose the pricier items in the deal).

Remember, you'll also get loyalty points with these retailers.

On the lower end of the pricing, the B&M meal deal is £1.75, but you only get a sandwich, crisps and a drink. You don't get as much choice in the sandwich as you do with Poundland, but then it's cheaper.

Is the deal any good?

On the face of it, the £2 Poundland meal deal sounds like a steal!

It is really a “bargain” when you compare it to the other supermarkets.

However, you're paying less for less.

The drinks offered at Poundland are smaller than the other places, so you need to take that into account.

Also, you need to consider that Poundland sells the sandwiches at £1 anyway. You can also get drinks, crisps and chocolate in a 3 for £1 deal. If you bought them separately, it would still work out to the same price. So, it was a deal in the first place, and they're now putting a new “meal deal” label on it.

At the end of the day, if you're hungry, have two quid on you and are in a hurry, then it's a deal.

But let's not forget to spend 3 minutes making your own lunch, and saving more money 🙂 

The post New Bargain £2 Poundland Meal Deal appeared first on Skint Dad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *